İvedi Haber
Bugün :
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde Kentsel Dönüşüm
13 Şubat 2013, 14:59

Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde Kentsel Dönüşüm

Sultangazi Belediyesi kentsel dönüşüm kapsamına alınan Cumhuriyet Mahallesi sakinlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantının başında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın açıklamaları bazı vatandaşlar tarafından kabul görse de, kafasında soru işaretleri olan vatandaşların tatmin olmadıkları görüldü.

Evlerinin ellerinden alınarak ranta dönüştürüleceğini ifade eden bazı vatandaşlar, bu proje kapsamında yeniden borçlandırılacaklarını ve bazı bankaların işaret edildiğini söyledi. Toplantıda kaygılarını dile getiren vatandaşlar Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’dan yazılı belge talebinde bulundu.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, yardımcıları Fevzi Dülger, Av. Hacı Orhan, Mustafa Birinci, Nurgun Güngören, Hakan Ceylan Sultangazi Belediyesi AK Parti Meclis Başkanı Mustafa Demir’in katıldığı bilgilendirme toplantısına Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın konuşmaları damgasını vurdu.


Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin yanında olduğunu, Cumhuriyet mahallesi ve Sultangazi halkının zarar göreceği hiçbir projeye imza atmayacağını söyleyen Altunay Cumhuriyet Mahallesinde bulunan sitelerin bulunduğu alanda yer etütlerinin yapıldığı, bu alanın dolgu toprakla kaplı olduğu, normalde altı buçuk metre derinliğe inildiğinde sağlam zemine ulaşıldığı, ancak bu binaların temelinin  üç buçuk metre derinliğe yapıldığı, bu durumunda muhtemel bir depremde risk oluşturduğunu ifade etti.

Ayrıca yetkili firmaların yapmış olduğu çalışmalarda sitenin yapımında kullanılan deniz kumunun risk taşıdığını, olabilecek bir depremde can ve mal kaybının yaşanma riskinin olduğunu söyledi.

Sultangazi Belediyesi olarak kimseyi hatıralarından, komşularından, akrabalarından ayırma gibi bir dertlerinin olmadığını söyleyen Altunay, yapacağımız ön çalışma ile ve yetkililerin analizleri ile kim kuzeyde yaşıyor, kim güneyde yaşıyor, kim kaçıncı katta yaşıyor, kimin dairesi kaç metre kare bunların dokümanları çıkarılarak değerlendirmeler ona göre yapılacaktır. Devletimiz ev sahiplerini düşünerek 18 aylık kira bedellerini karşılamayı da taahhüt etmiştir. Hatta kiracılara bile kira yardımı yapılmaktadır dedi.


Sultangazi Belediyesi olarak sizlerin yanındayız diyen Belediye Başkanı Altunay, yapılacak bu çalışmanın projesinin henüz çıkmadığını sadece Cumhuriyet Mahallesinde yaşayan vatandaşların talebi üzerine bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Altunay, yarın yaşanacak bir olumsuzlukta hani bu devlet, nerede belediye dememek adına alınan bir tedbirdir kentsel dönüşüm dedi.


İstanbul ve Türkiye’nin muhtelif yerlerinde kentsel dönüşümlerin yapıldığını vatandaşların bu projelerden memnun kaldığını da ifade eden Altunay, çevre ilçelerdeki mahalleler ne zaman sıra bize gelecek diye sabırsızlandığını da söyledi. Bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte dairelerinizin değerinin iki üç kart artacağını söyleyen Altunay ilerde bizlere dua edeceksiniz dedi.


Vatandaşların Altunay’ın bu güzel temennilerine inanmak istediğini ancak iktidarların ve seçilmişlerin gelip geçici olduğunu yarın bir başka Belediye Başkanının gelmesi halinde verilen sözlerin bir anlam taşıyamayacağını belirterek yazılı teminat istediklerini ifade ettiler. Dernek yöneticileri yarın saat 19:00’da Cumhuriyet Mahallesinde mahalle sakinleri, dernek üyeleri ve uzmanların katılacağı toplantıya Belediye Başkanı Altunay’ı da davet ettiler.


Sultangazi Belediye Başkanı Altunay, yarın çok önemli bir işi olduğunu ancak Belediye başkan yardımcılarından işin uzmanı olanları gönderebileceğini söyleyerek bir başka toplantıya mutlaka katılacağını ifade etti.

Soru cevap biçiminde devam eden toplantı akşamın geç saatlerinde ikinci bir toplantı da buluşmak dileğiyle sonlandırıldı. 
    

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yorumlar Son 4 Yorum Ab Gazetesi - Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.

Diğer Haberler

Ziya kara Ziya kara
KİMDEN KORKUYORLAR
Kıymet TAYLAN Kıymet TAYLAN
FETÖ nün TETİKCİLERİ HAZIR
Gölge Gazeteci Gölge Gazeteci
15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye de en tehlikeli terör örgütünün temeli atıldı
Koca Adam Koca Adam
HAYA-2-
Mustafa Baştuğ Mustafa Baştuğ
ADEM VE İBLİSİN İLK MÜCADELESİ
Hasan ŞATIROĞLU Hasan ŞATIROĞLU
Kimdir bu KÜRTLER
Osman Gündoğdu Osman Gündoğdu
Şeker Hastaları İçin Ayak Bakımı
AbdullahAÇIKGÖZ AbdullahAÇIKGÖZ
TERMAL TURİZMİMİZİNAIDA MODELİYLE AVRUPADA TANITIMI
Salih Keskin Salih Keskin
NEDEN İNOVASYON?
S. BEYSÜLEN S. BEYSÜLEN
TAŞERON
Hayri Öztürk Hayri Öztürk
GAYRİFAAL ŞİRKET ORTAKLARI DİKKAT

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

FOTO GALERİ