İvedi Haber
Bugün :
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAZİOSMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ERHAN EROL  BENİ  ZONA HASTASI YAPTI
30 Mart 2013, 16:57

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ERHAN EROL BENİ ZONA HASTASI YAPTI

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ERHAN EROL BENİ ZONA HASTASI YAPTI
NEDENMİ BİR ZAMANLAR. GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ EMLAK İSTİMLÂK MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR ZAMANLAR EMLAK İSTİMLÂK MÜDÜRLÜĞÜNDE, EVRAKTA SAHTECİLİK OLAYINDA 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINIP 5, İ TUTUKLANMIŞ VE ŞİMDİ İSE HEPSİ SERBEST VE İŞLERİNE GERİ DÖNDÜLER.

OLAYLAR

OLAYLAR BUNDAN BAŞLADI BİZ BU YAZIYI BAŞTAN YAZDIK YAZMAK OLAYDIK BAŞIMIZA NELER GELDİ

MAHKEMEDE HAKİMİN OĞLU BİZE SALDIRDI.

BİZİM SİTELERİMİZİ KAPATTIRDILAR

HAKİME HAKARETDEN YARGILANIYORUZ. OĞLU BİZE  SALDIRIYOR. OĞLU YARGILANACAGI  YERE BİZ YARGILANIYORUZ  MAHKEMENİN DÜZENİNİ BOZMAKTAN

BİZDE BU OLAYDA BİR GECE KARAKOLDA NEZARETDE KALDIK

ŞİMDİ MAHKEMELER DEVAM EDİYOR. HAKİM MUSTAFA AY İLE DEVAMIZ VAR MAHKEME GÜNÜ 03.04.2013. DE GAZİOSMANPAŞA 4.SULH CEZA MAHKEMESİNDE  BURDAN CEZA ALIRIZ DEVLETİN HAKİMİNE HAKERETDEN  VALLA MAHKEMEDE GIKIMIZ CIKMADI  HAKİMİN OĞLU BELEDİYENİN AVUKATI YA KİMİ KORUCAKLAR. HAKİMİN OĞLUNUMU BENİMİ

BİZ DEVAMLI DİYORUZ TÜRKİYE DE YARĞI BAĞIMSIZ DEĞİLDİR DİYE BOŞUNA DEMİYORUZ

BAŞIMIZA GELİYORDA  ONDAN

2. MAHKEME .İST 2. SULH HUKUK MAHKEMESİNDE -16.04.2013 DE BUDA GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNLE

AYRICA  BİR MAHKEMEN DAHA VARDI HAKİM RETTİ YAPTIM NE ZAMAN BENİ HAKİM MAHKEMEYE VERDİ  GAZİOSMANPAŞA 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE SONUNDA HAKİM LE MAHKEMELİK OLDUK. DOSYADAN ÇEKİLDİ  BUNLAR BENİ  ZONA HASTASI YAPTI

 

 BİZLER BU YAZIYI YAZDIK DİYE AKILLIMI DELİMİ DİYE ROPAR ALDIK AMA NASIL  MAHKEME BENİ HASTANEYE SEVK ETTİ  ORADA MUANE OLDUK SAĞLAM ROPARU ALDIK YANİ AKILLIYDIK

ORDAK CIKARKEN BİR VATANDAŞ TANIDI BENİ ABİ NE İŞİN VAR DEDİ  BANA RAPOR ALMAYA GELDİK DEDİM ODA ÜZÜNTÜLÜ BANA BAKTI SENİ BURAYA GÖNDEREN GELSEYDİ DE RAPOR ALSAYDI DEDİ SEN BENİM OĞLUMU UYUŞTURUCU MAFYASINDAN KURDARDIN  BANA DÜNYALARI VERDİN  BAŞKASI OLSA YAPMAZDI DEDİ OLSUN BU BİZİM İŞİMİZ DEDİM BİZ GAZETECİLİK YAPMAYA CALIŞIYORUZ DEDİM. BANA  DÖNDÜ SENDEN ALLAH RAZI OLSUN DEDİ SAPRET SANA ALLAH YARDIM EDER .YARDIMCI OLUCAK BİRİ CIKAR DEDİ ORDAN AYRILDIM.

SAPRETTİM AMA  SONUNDA, TRAVMA, STRES , ÜZÜNTÜ DEPRESYONDAN  ZONA HASTASI  OLDUM

BUNLARIN YÜZÜNDEN AYLARCA  SİGORTAMI BİLE ÖDEYEMEDİM  MİLLETDEN İLAÇ PARASINI DİLENİR OLDUM 

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ EMLAK İSTİMLÂK MÜDÜRLÜĞÜNDE, EVRAKTA SAHTECİLİK OLAYINI YAZDIĞIMIZ İÇİN BİZLERİ MAHKEMEYE VERMİŞ SİTELERİMİZ GAZİOSMANPAŞA 2 ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ 201.713-2011.806 DOSYALARI İLE

SİZLER  AVRUPA BİRLİĞİ GAZETESİNİN BU SİTELERİ  WWW.İSTANBULAVRUPABİRLİGİGAZETESİ.COM –WWW.ABGAZETESİ.COM  SİTELERİNİ MAHKEME YOLUYLA KAPATTIRDINIZ

 2 SİTEMİZ ŞU ANDA MAHKEME KARARI İLE KAPALI 3. SİTEYİ DE KAPATTIRMA YOLUNA GİDEN BELEDİYE ÖYLE BİR YOLA BAŞVURDU Kİ BAŞVURDUKLARI BİLİRKİŞİNİN ADALET BAKANLIĞINA VERDİĞİ ADRESİ BİLE SAHTE ÇIKTI. DEVLETE DAHİ SAHTE ADRES VEREN BİLİRKİŞİ NASIL MAHKEMELERE DOSYA HAZIRLAR?

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ İLE GİRDİĞİMİZ DAVADA, GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNİN AVUKATI, HÂKİMİN OĞLU ÇIKTI. BUNUN ÜZERİNE MAHKEMEYE ETTİĞİMİZ İTİRAZ SONRASI DOSYALAR YİNE AYNI HÂKİM TARAFINDAN GÖRÜLMEYE DEVAM EDİLDİ. BUNUN ÜZERİNE HÂKİM TARAFSIZLIĞINI BOZDUĞUNU SÖYLEDİĞİMİZ TAKDİR DEDE, AVUKAT OLAN HÂKİMİN OĞLU MAHKEME ÇIKIŞI MUHABİRİMİZE SALDIRMIŞ, BABA HÂKİM İSE OĞLUNU KORUMAK İÇİN, MUHABİRİMİZİ BİR GECE NEZARETHANEYE ATTIRMIŞTI.

GAZİOSMANPAŞA 2 ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DAVASINDA YARGILANDIĞIMIZ SÜRECE CAN GÜVENLİĞİMİZ HAKİM TARAFINDAN GÜVENCE ALINMASI GEREKİRKEN BİZLERİN CAN GÜVENLİĞİNİ NEDEN KORUMADI.

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK İÇİN YAPTIĞIMIZ, HABER NETİCESİNDE İSE, HÂKİM MUSTAFA AY, MAĞDUR OLDUĞU GEREKÇESİYLE BİZLERİ MAHKEMEYE VERMİŞ HAKKIMIZDA SESLİ YAZILI VEYA GÖRÜNTÜLÜ BİR İLETİYLE HAKARET, ETTİĞİMİZİ ÖNE SÜRMÜŞTÜR.

ŞİMDİ BURADA MAĞDUR OLAN KİM YASALARI ÇİĞNEYEN HÂKİM Mİ? HİÇ GİRMEMESİ GEREKEN DAVAYA GİREN OĞLUMU, ?  HİÇ YOKTAN BİR GECE NEZARETTE KALAN MUHABİRİMİZ Mİ?

BU OYUN DAHA NE KADAR SÜRECEK

BU OYUNU BAŞLATANLAR, GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK YAPAN VE YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞAN BELEDİYE ÇALIŞANLARI SADECE GÖREVİ OLDUĞU İÇİN YOLSUZLUĞUN YAPILDIĞINI BİLDİĞİ HALDE SIRF OĞLU ORADA AVUKATLIK YAPIYOR DİYE GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİNİ KORUYAN HÂKİM ŞİMDİ ÇIK İŞİN İÇİNDEN ÇIKABİLİRSEN!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÂKİMLERİN DEN VE SAVCILARINDAN ÖZÜR DİLERİZ BİZLER HİÇBİR ZAMAN HAKİMLERE VE SAVCILARA HAKARET ETMEDİK ETMEYİZ DE HAKARET EDİCİ YAZILAR YAZMADIK YAZMAYIZ DA AMA BAZI YARGILANDIĞIMIZ DOSYALARDA BU GİBİ DOSYALAR İLE KARŞILAŞTIK, BİZLER YARGININ TÜRKİYE DE TÜM VATANDAŞLARA ADALETLİ ŞEKİLDE UYGULANMASINI İSTEDİK, AMA NE HİKMETSE BİRİLERİ KENDİ YAPTIĞI YOLSUZLUKLARI KAPATMAYA GİTTİ. BİZLER İSE KAMU GÖREVİ YAPTIĞIMIZ İÇİN OKUYUCULARIMIZA BİR BORÇ OLARAK BİLDİĞİMİZ DOĞRUYU YAZMAK ZORUNLULUĞU OLDUĞU İÇİN BİZLER GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA GİBİ, BİR LÜKSÜMÜZ OLMADI OLMAYACAKTA:

Saprettim ama  sonunda, travma, stres , Üzüntü Depresyondan  Zona hastası  oldum

VURUN abalıya geçmişde zülme uğrayan insanlar.dan Devlet özür dileyerek. Olayları kapatırken. Sadece insanlar zülüm e uğradıklarında kalır. Burası T.C.Cumhuriyeti  yarğı Tam bağımsız olsaydı bunların hiçbir başımıza gelmezdi

Zona Hastalığı nedir.

Zona hastalığı,(herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hasalığı nedenidir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres , Üzüntü Depresyon ve Bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına neden olur. Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen, genellikle 50-60 yaşın üzerinde insanlara zona hastalığı sıklıkla ratlanır. Bu hastalığı, travma, stres gibi faktörler geçirilmesine neden olabilir. Su çiçeği (Herpes Zoster) bu hastalığı geçiren hemen hemen herkes ve genellikle ergen yaş sonrasında (60-65) yaş üzeri insanlarda görülen bir hastalıktır. Zonahastalığı en fazla vücudun sırt, göğüs, boyun, bel, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır.
Varicelle Zoster adıyla bilinen Zona hastalığı kısaca VZV kısaltma adıyla lanse edilen suçiçeği virüsüne benzeyen bir virüstür. Zona hastalığı virüsü, sinir hücrelerin köklerine yerleşerek yumurtlar ve bu yumurtlama döneminde şiddetli ağrı ve deride yanık benzeri kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına neden olur. Uzun bir süre bazı hastalarda bu virüs atılmayabilir. Kıl köklerinde kanla bu virüs zamanla tekrar aktifleşebilir aynı sıkıntıları tekrarlaya bilir. Kıl köklerindeki Zona hastalığı virüsü pasiflendiğinde kıl köklerinde pasif olarak kalır immun sistemi güçlü olduğu sürece aktif olmaz ancak bu virüs herhangi bir sıkıntı. Zona hastalığı Stres, depresyon yani bağışıklık sisteminin düştüğü sırada hemen aktifleşir kıl köklerinde sinirlerin dalarlarına yayılır sonra deriye kadar gelir, zonanın sıkıntılarını vermeye başlar. Zona hastalığı suçiçeğinin virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin bozulması ile zona hastalığı aktifleşir. Zona gece yanığı diğer bir ismi ismin dede belli olduğu gibi yanı yani sıcak havaya veya ortamda çok rahatsız edici duruma gelir.

 

ZONE HASTALIĞI NEDENLERİ ?

• Stres (Yogun Stres) • Üzüntü • Uykusuzluk • Yorgunluk

• Beslenme bozukluğu ya da uzun ve sağlıksız diyetler • Kanser ilaçları • Işın tedavileri • Kaza ve zehirlenme sonrası  • AIDS 

ZONA HASTALIĞI VÜCUDUN HANGİ BÖLGESİNDE GÖRÜLÜR?

Zona genellikle gövdede ve kalçalarda görülür. Fakat yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Zona hastalığı gözde kalıcı hasar bırakabildiği için göz de hastalık görüldüğünde dikkatli bir bakım gerekir. Burun ucunda su kabarcığı oluşmuşsa bu göz tutulumunun olduğunu gösterir. Bu durumda muhakkak Göz Hastalıkları uzmanı tarafından muayene yapılmalıdır.

ZONANIN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR ?

Zona hastalığı dreri döküntüleri geriledikten sonra Zonaya ait ağrı kalabilir. Özellikle yaşlı hastalarda ağrı aylar ve yıllar boyu kalır. Zonanın erken evrelerinde tedaviye başlamak ağrı gelişimini engelleyebilir.

Zona hastalığında su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir ve bu yaraların iyileşmesini engeller. Zona hastalığında döküntüde ağrı ve kızarıklık artarsa muhakkak doktorunuza başvurun. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Diğer bir durum Zonanın tüm vücuda ve diğer organlara yayılmasıdır. Nadir olarak görülen bu durumda bağışıklık sistemi baskılanmıştır.

ZONA NASIL TANINIR ?

TANI SU KABARCIKLARININ TİPİK GÖRÜNTÜSÜ VE DÖKÜNTÜ BAŞLAMADAN ÖNCE VÜCUDUN TEK TARAFINDA AĞRI OLMASI İLE KONULUR. GEREKİRSE İNCELENMEK ÜZERE SU KABARCIKLARINDAN ÖRNEK ALINABİLİR. SU KABARCIKLARDAN ÇIKAN SONUCA GÖRE GEREKLİ TEDAVİ UYGULAMASINA GEÇİLİR.


ZONA HASTALIĞI BULAŞICIMIDIR ?

ZONA DAHA EVVELDEN SUÇİÇEĞİ GEÇİRMEMİŞ KİŞİLERE BULAŞABİLİR, FAKAT BU KİŞİLERDE ZONA DEĞİL, SUÇİÇEĞİ GELİŞİR. ZONA, SUÇİÇEĞİNE GÖRE DAHA AZ BULAŞTIRICIDIR. ZONA HASTALIĞI SU KABARCIKLARI PATLADIĞINDA BULAŞTIRICI HALE GELİR. ZONA HASTALIĞINDA YENİ DOĞANLAR VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE YETMEZLİK OLANLAR ZONALI KİŞİLERDEN VİRÜSÜ ALARAK SUÇİÇEĞİ GELİŞTİRMEYE EĞİLİMLİDİR. ZONALI HASTALAR NADİREN HASTANEYE YATIRILARAK TEDAVİ EDİLME İHTİYACI GÖSTERİR.

 

ZONA HASTALIK DERİDE İZ BIRAKIRMI ?

ZONA HASTALIĞINDA HASTALIK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BOZUK OLAN KİŞİLERDE YAŞLILARDA VE İKİNCİL OLARAK BAKTERİ ENFEKSİYONU GELİŞENLERDE İZ KALIR.

ZONA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

ZONA HASTALIĞININ ÖZELLİĞİ, VÜCUDUN BİR BÖLGESİNDE YERLEŞMESİDİR. ÇİZGİ (KUŞAK) ŞEKLİNDE, YERLEŞTİĞİ SİNİRİN DERİDEKİ DAĞILIMINA UYARAK KIRMIZILIK VE ÜZERİNDE GRUPLAR OLUŞTURAN VEZİKÜLLER (SU DOLU KABARCIKLAR) OLUŞTURUR. BU BELİRTİLER ORTAYA ÇIKMADAN ÖNCE HALSİZLİK, YORGUNLUK, ATEŞ OLABİLİR. ZONA HASTALIĞI SİNİR BÖLGESİNDE ÖNCE HAFİF YANMA HİSSEDİLİRKEN, AĞRI ŞİDDETLENİR VE ŞİMŞEK ÇAKMASI ŞEKLİNDE TARİF EDİLİR. ZONA HASTALIĞI BİR HAFTA İÇİNDE DERİDEKİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKINCA HASTALIĞIN TEŞHİSİ KESİNLEŞİR. TEK TARAFLI, ÇİZGİ ŞEKLİNDEKİ AĞRI, BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ ORGANLARIN (KALP, MİDE, SAFRA KESESİ, BÖBREK VB.) AĞRILARI İLE KARIŞABİLİR. DERİDEKİ VEZİKÜLLER ÖNCELERİ GERGİNKEN, ZAMANLA ORTALARINDA HAFİF ÇÖKME OLUŞUR (GÖBEKLENİR) VE RENKLERİ ŞEFFAFKEN MAT, BEYAZ - SARIMSI OLUR. BİR HAFTA SONRA DERİDEKİ KIZARIKLIK KAYBOLUR. VEZİKÜLLER KABUKLANIR VE 2. HAFTANIN SONUNDA KABUKLAR DÖKÜLMEYE BAŞLAR. ZONA HASTALIĞININ İYİLEŞİĞİ YERLERDE BAZEN LEKE VEYA İZ KALABİLİR. DERİDEKİ DÖKÜNTÜLER 15 GÜNDE KAYBOLDUĞU HALDE SİNİR KÖKÜNÜN VE SİNİRİN YAPTIĞI AĞRI(POSTHERPETİK NEVRALJİ), BAZEN 1 - 6 AYA KADAR UZAYABİLİR. YAŞLILARDA VE ŞEKER HASTALARINDA AĞRI DAHA UZUN SÜRMEKTEDİR.

EN ÇOK HANGİ YAŞTA GÖRÜLÜR?

 

ZONA HASTALIĞI HERHANGİ BİR YAŞTA OLUŞABİLSE DE EN ÇOK 60-65 YAŞ VE ÜZERİNDEKİ GÖRÜLMEKTEDİR.

ZONA HASTALIĞI OLUŞUM NEDENLERİ NELERDİR ?

 

ZONA HASTALIĞI HASTALIK DİRENCİN KIRILMASI İLE ORTAYA ÇIKMAKTADIR. DİRENCİ KIRAN NEDENLER ŞÖYLE SIRALANABİLİR: STRES, ÜZÜNTÜ, UYKUSUZLUK, YORGUNLUK, BESLENME BOZUKLUĞU (UZUN, SAĞLIKSIZ DİYETLER), KANSER (LENFOMA VB.), KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILAN DİRENÇ BASKILAYICI (İMMÜNOSUPRESİF) İLAÇLAR, IŞIN TEDAVİLERİ, KAZA VE ZEHİRLENMELERDEN SONRA, AIDS HASTALIĞI ZONA HASTALIĞI SIRASINDA İSTİRAHAT, BESLENME ÖNEMLİDİR. DİRENCİ ÇOK DÜŞÜK KİŞİLERDE HASTALIĞIN TÜM VÜCUDA YAYILABİLECEĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR.

BOYUNCA DERİDE YAYILMASINA NEDEN OLUR. ÇOCUKLAR BİLE ZONA GELİŞTİREBİLMESİNE RAĞMEN, GENELLİKLE 50-60 YAŞIN ÜZERİNDE İNSANLARA ZONA HASTALIĞI SIKLIKLA RATLANIR. BU HASTALIĞI, TRAVMA, STRES GİBİ FAKTÖRLER GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLABİLİR. SU ÇİÇEĞİ (HERPES ZOSTER) BU HASTALIĞI GEÇİREN HEMEN HEMEN HERKES VE GENELLİKLE ERGEN YAŞ SONRASINDA (60-65) YAŞ ÜZERİ İNSANLARDA GÖRÜLEN BİR HASTALIKTIR. ZONAHASTALIĞI EN FAZLA VÜCUDUN SIRT, GÖĞÜS, BOYUN, BEL, KARIN, YÜZ, KAFA VE KALÇA BÖLGELERİNDE ORTAYA ÇIKAN ŞİDDETLİ AĞRILARA NEDEN OLAN BİR HASTALIKTIR.

Varicelle Zoster adıyla bilinen Zona hastalığı kısaca VZV kısaltma adıyla lanse edilen suçiçeği virüsüne benzeyen bir virüstür. Zona hastalığı virüsü, sinir hücrelerin köklerine yerleşerek yumurtlar ve bu yumurtlama döneminde şiddetli ağrı ve deride yanık benzeri kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına neden olur. Uzun bir süre bazı hastalarda bu virüs atılmayabilir. Kıl köklerinde kanla bu virüs zamanla tekrar aktifleşebilir aynı sıkıntıları tekrarlaya bilir. Kıl köklerindeki Zona hastalığı virüsü pasiflendiğinde kıl köklerinde pasif olarak kalır immun sistemi güçlü olduğu sürece aktif olmaz ancak bu virüs herhangi bir sıkıntı. Zona hastalığı Stres, depresyon yani bağışıklık sisteminin düştüğü sırada hemen aktifleşir kıl köklerinde sinirlerin dalarlarına yayılır sonra deriye kadar gelir, zonanın sıkıntılarını vermeye başlar. Zona hastalığı suçiçeğinin virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin bozulması ile zona hastalığı aktifleşir. Zona gece yanığı diğer bir ismi ismin dede belli olduğu gibi yanı yani sıcak havaya veya ortamda çok rahatsız edici duruma gelir.

ZONE HASTALIĞI NEDENLERİ ?

• Stres (Yogun Stres) • Üzüntü • Uykusuzluk • Yorgunluk

• Beslenme bozukluğu ya da uzun ve sağlıksız diyetler • Kanser ilaçları • Işın tedavileri • Kaza ve zehirlenme sonrası  • AIDS 

ZONA HASTALIĞI VÜCUDUN HANGİ BÖLGESİNDE GÖRÜLÜR?

Zona genellikle gövdede ve kalçalarda görülür. Fakat yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Zona hastalığı gözde kalıcı hasar bırakabildiği için göz de hastalık görüldüğünde dikkatli bir bakım gerekir. Burun ucunda su kabarcığı oluşmuşsa bu göz tutulumunun olduğunu gösterir. Bu durumda muhakkak Göz Hastalıkları uzmanı tarafından muayene yapılmalıdır.

ZONANIN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR ?

Zona hastalığı dreri döküntüleri geriledikten sonra Zonaya ait ağrı kalabilir. Özellikle yaşlı hastalarda ağrı aylar ve yıllar boyu kalır. Zonanın erken evrelerinde tedaviye başlamak ağrı gelişimini engelleyebilir.

Zona hastalığında su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir ve bu yaraların iyileşmesini engeller. Zona hastalığında döküntüde ağrı ve kızarıklık artarsa muhakkak doktorunuza başvurun. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Diğer bir durum Zonanın tüm vücuda ve diğer organlara yayılmasıdır. Nadir olarak görülen bu durumda bağışıklık sistemi baskılanmıştır.

ZONA NASIL TANINIR ?

Tanı su kabarcıklarının tipik görüntüsü ve döküntü başlamadan önce vücudun tek tarafında ağrı olması ile konulur. Gerekirse incelenmek üzere su kabarcıklarından örnek alınabilir. Su kabarcıklardan çıkan sonuca göre gerekli tedavi uygulamasına geçilir.


ZONA HASTALIĞI BULAŞICIMIDIR ?

Zona daha evvelden suçiçeği geçirmemiş kişilere bulaşabilir, fakat bu kişilerde zona değil, suçiçeği gelişir. Zona, suçiçeğine göre daha az bulaştırıcıdır. Zona Hastalığı su kabarcıkları patladığında bulaştırıcı hale gelir. Zona hastalığında Yeni doğanlar ve bağışıklık sisteminde yetmezlik olanlar zonalı kişilerden virüsü alarak suçiçeği geliştirmeye eğilimlidir. Zonalı hastalar nadiren hastaneye yatırılarak tedavi edilme ihtiyacı gösterir.

 

ZONA HASTALIK DERİDE İZ BIRAKIRMI ?

Zona hastalığında hastalık bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde yaşlılarda ve ikincil olarak bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalır.

ZONA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Zona hastalığının özelliği, vücudun bir bölgesinde yerleşmesidir. Çizgi (kuşak) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan veziküller (su dolu kabarcıklar) oluşturur. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, yorgunluk, ateş olabilir. Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir ve şimşek çakması şeklinde tarif edilir. Zona hastalığı bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çıkınca hastalığın teşhisi kesinleşir. Tek taraflı, çizgi şeklindeki ağrı, bulunduğu bölgedeki organların (kalp, mide, safra kesesi, böbrek vb.) ağrıları ile karışabilir. Derideki veziküller önceleri gerginken, zamanla ortalarında hafif çökme oluşur (göbeklenir) ve renkleri şeffafken mat, beyaz - sarımsı olur. Bir hafta sonra derideki kızarıklık kaybolur. Veziküller kabuklanır ve 2. haftanın sonunda kabuklar dökülmeye başlar. Zona hastalığının İyileşiği yerlerde bazen leke veya iz kalabilir. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı(postherpetik nevralji), bazen 1 - 6 aya kadar uzayabilir. Yaşlılarda ve şeker hastalarında ağrı daha uzun sürmektedir.

EN ÇOK HANGİ YAŞTA GÖRÜLÜR?

 

Zona hastalığı herhangi bir yaşta oluşabilse de en çok 60-65 yaş ve üzerindeki görülmektedir.

ZONA HASTALIĞI OLUŞUM NEDENLERİ NELERDİR ?

 

Zona hastalığı hastalık direncin kırılması ile ortaya çıkmaktadır. Direnci kıran nedenler şöyle sıralanabilir: Stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozukluğu (uzun, sağlıksız diyetler), kanser (lenfoma vb.), kanser tedavisinde kullanılan direnç baskılayıcı (immünosupresif) ilaçlar, ışın tedavileri, kaza ve zehirlenmelerden sonra, AIDS hastalığı Zona hastalığı sırasında istirahat, beslenme önemlidir. Direnci çok düşük kişilerde hastalığın tüm vücuda yayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

gölge gazeteci

biz işimize devam ediyoruz bizi kimse bildiklerimizden vazgeciremez

işimiz gazetecilik bu gazete avrupa birligi gazetesi  dir.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yorumlar Son 4 Yorum Ab Gazetesi - Yorumlar
Ahmet Ömer KİBAR 03 Nisan 2013, 16:07 İhbar Et
MAZLUMLAR AYAĞA KALKMADIKÇA ZALİMLER DİZ ÇÖKMEZ !!!

Hayatta küçümseme hiçbir kimseyi

NOKTA' da küçüktür ama BİTİRİR cümleyi


Ahmet Ömer KİBAR 03 Nisan 2013, 16:03 İhbar Et
Adaletsizliklerin en büyüğü adil olmayıp adil gibi görünmektir ! (Eflatun)

Diğer Haberler

Ziya kara Ziya kara
Oyunu oyunla bozarlar
Kıymet TAYLAN Kıymet TAYLAN
Devletin boşluğundan yararlanan PKK terörü hortlayacak
Gölge Gazeteci Gölge Gazeteci
15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye de en tehlikeli terör örgütünün temeli atıldı
Koca Adam Koca Adam
HAYA-2-
Mustafa Baştuğ Mustafa Baştuğ
ADEM VE İBLİSİN İLK MÜCADELESİ
Hasan ŞATIROĞLU Hasan ŞATIROĞLU
Kimdir bu KÜRTLER
Osman Gündoğdu Osman Gündoğdu
Şeker Hastaları İçin Ayak Bakımı
AbdullahAÇIKGÖZ AbdullahAÇIKGÖZ
TERMAL TURİZMİMİZİNAIDA MODELİYLE AVRUPADA TANITIMI
Salih Keskin Salih Keskin
NEDEN İNOVASYON?
S. BEYSÜLEN S. BEYSÜLEN
TAŞERON
Hayri Öztürk Hayri Öztürk
GAYRİFAAL ŞİRKET ORTAKLARI DİKKAT

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

FOTO GALERİ