İvedi Haber
Bugün :
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasan Tahsin Usta CNBCE TV;nin konuğu oldu
10 Aralık 2013, 12:11

Hasan Tahsin Usta CNBCE TV;nin konuğu oldu

Hasan Tahsin Usta CNBCE TV;nin konuğu oldu

İstanbul Kentsel Dönüşüm ve İnovasyon Derneği (İKDİD) başkanı ve Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Aday Adayı Hasan Tahsin Usta CNBCE TV Kanalında Melda Yücel Kocaalp’in sunduğu Finans Cafe programının konuğu oldu.

 

Hasan Tahsin Usta İKİD’i kurduğu günden beri özellikle İstanbul ve Gaziosmanpaşa’nın birinci öncelikli meselesi ve gerçekleşmesi zorunlu olan Kentsel Dönüşüm konusunda dinleyicilerini bilgilendirmek için televizyon programlarının ve haberlerin aranan uzman konuğu olma özelliğini kazanmış durumda.

 

Yüksek Mühendis olan Hasan Tahsin Usta aynı zamanda bir Kentsel Dönüşüm Uzmanı ayrıca İstanbul’un bazı ilçelerinde gerçekleştirdiği ve bizzat yönettiği Kentsel Dönüşüm Projelerinin müellifi olduğu için Türkiye’deki en deneyimli isimlerden de birisi.

 

Kentsel Dönüşümün İstanbul ve Gaziosmanpaşa’ya neler kazandıracağının yanı sıra Kentsel Dönüşümüm 2014 yılında hız kazanacağının altını çizdi.

 

Sunucunun 2014 yılında Kentsel Dönüşüm ne durumda olur ve Mart ayınca gerçekleşecek yerel seçimler Kentsel Dönüşümü etkiler mi sorusunu Hasan Tahsin Usta Finans Cafe programında şöyle yanıtladı; “Olası bir İstanbul depreminin istemesek te çok yüksek sayıda can kaybına ve 100 binin üzerinde yaralıya neden olacağı söylenmekte. Ayrıca 50-60 bin konutun yıkılacağı ve 500 binin üzerinde binanın oturulamaz durumda hasarlı olacağı ifade edilmektedir. Bu nedenlerden dolayı depremi gündemimizden çıkartamayız. 1999 yılından önce yapılan binaların hasarlı ve oturulamaz durumda olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini bilmemiz gerekmekte. Yerel seçimlerin Kentsel dönüşüme büyük bir hız ve ivme kazandıracaktır. İl ve İlçe belediyeleri seçimlerden sonra birçok sorununu çözümünü ve yatırımlarını Kentsel Dönüşüm Projelerine bağlı olarak gerçekleştirecektir. Bu anlamda yerel seçimler Kentlerin Yenilenmesi için önemli bir fırsat olacaktır” dedi.

 

Riskli bölge ilan edilen alanlardaki binaların riskli yapı belgesi almasına gerek olmadığını belirten Hasan Tahsin Usta izleyicilerden gelen sorular üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Kentsel Dönüşüm İmar artışı değildir. Yıkılan terlerin yerine yapılacak binalarda konut sayısının artması beraberinde başka sorunları getirecektir. Bu yüzden Kentsel Dönüşüm alanlarında İmar artışı yapılması söz konusu değildir. Hatta hak sahiplerinin zarara uğramayacağı bölgelerde imar artışına değil imar eksiltmesine gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Devlet, hak sahibi ve inşaatı yapan kurum üçgeninde gerçekleşen bu çalışmada taraflar ortak ve eşit paydada buluşmalı hiç birisi diğerinden fazla almaya veya kazanmaya çalışmamalı. Çünkü bu çalışma hem kentin kurtarılmasını, hem canın hem de malın kurtarılmasını amaçlamakta. Bu ortak paydanın gerçekleşmesi için tüm taraflar fedakâr davranış içinde olmalıdır” dedi.

 

Hasan Tahsin Usta sözlerine şöyle tamamladı; “Kentimizin çarpık ve plansız yapılanmasından kaynaklanan birçok eksiğini de Kentsel dönüşüm esnasında giderebiliriz. İnsanların hayatını geçirdiği Sosyal Alanlar, Kültür Merkezleri, artık miadını doldurmuş ve işlevini yitirmiş altyapılar, ulaşımın ve sağlıklı parklaşmanın önündeki en büyük engel olan çarpık yapılaşmadan elbirliği ile kurtulup sağlıklı ve yoğunluklu olmayan sosyal ve hayatı tadında yaşayabileceğimiz kentler inşa edebiliriz” dedi.

 

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yorumlar Son 4 Yorum Ab Gazetesi - Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.

Diğer Haberler

Gölge Gazeteci Gölge Gazeteci
Bundan sonra Türkiye terör ün önüne gezemez
Ziya kara Ziya kara
Terör ün tek suçlusu Türkiye büyük millet meclisidir
Kıymet TAYLAN Kıymet TAYLAN
HANGİ DOKUNULMAZLIK
Koca Adam Koca Adam
HAYA-2-
Mustafa Baştuğ Mustafa Baştuğ
ADEM VE İBLİSİN İLK MÜCADELESİ
Hasan ŞATIROĞLU Hasan ŞATIROĞLU
Kimdir bu KÜRTLER
Osman Gündoğdu Osman Gündoğdu
Şeker Hastaları İçin Ayak Bakımı
AbdullahAÇIKGÖZ AbdullahAÇIKGÖZ
TERMAL TURİZMİMİZİNAIDA MODELİYLE AVRUPADA TANITIMI
Salih Keskin Salih Keskin
NEDEN İNOVASYON?
S. BEYSÜLEN S. BEYSÜLEN
TAŞERON
Hayri Öztürk Hayri Öztürk
GAYRİFAAL ŞİRKET ORTAKLARI DİKKAT

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

FOTO GALERİ